Údržba a úprava tág

Údržba tága je jednou z hlavních priorit pro dobrou a kvalitní hru. Musíte se rozhodnout, jestli lak, který je na špici, necháte nebo obrousíte. Jedná se jen o 20-30 cm přední části špičky, která klouže v levé ruce. Většina ligových hráčů totiž lak, který je z výroby, sundává, resp. zbrušuje, aby tágo lépe v ruce klouzalo.

Broušení špičky

Špička tága

Jestli se rozhodnete pro broušení, doporučuji smirky zrnitosti 200 a výše. Potom obroušenou část nechte 2x napustit fermeží. Následně na druhý den napuštěnou část vyleštíte smirkem cca 300 a výše. I když fermež bude 3 měsíce schnout, to už Vás nemusí zajímat. Takováto špice klouže v ruce nejlépe. V každém případě potřebujete mít po ruce kousek hadříku nebo ručník, kterým vždy při hře několikrát špičku tága očistíte. Kulečník je totiž také hra "čistých rukou". Já osobně používám na čištění špinavé nebo zanesené špičky tága hubku, která se používá na broušení laku. K dostání je někdy v drogerii nebo v železářství o zrnitosti 220 (barvy černé - musí se napřed obrousit, strhnout abrazivo, např. vzájemně o sebe), touto již znehodnocenou hubkou lze krásně špičku čistit ať je lakovaná nebo, jak doporučuji já, obroušená. Vtip tohoto způsobu čištění je v tom, že hubka dále už špici nebrousí, ale jen čistí a leští.

Úprava kůže

Špička tága-detail kůže

K úpravě kůže slouží různé druhy hladítek a zdrsňovačů, které lze dostat ve specializovaných prodejnách. Můžete si také něco podobného sami vyrobit. To nejdůležitější, co potřebujete, je smirek o zrnitosti cca 80, nalepený na kousku dřívka, kterým zdrsňujete povrch kůže tak, aby na kůži křída lépe držela. Kůže se nebrousí, ale naklepává. Rádius si určujete sami (dialekt bombirunk). Standard nebo ideál je podle padesátníku. Nikdy ne rovný. Další zásadou je, že přečnívající nebo rozklepané části kůže se musí oříznout nebo zabrousit, protože hrozí odštípnutí kraje kůžičky. Nutné je si vybrat kvalitní kůž, zvláště u karambolových tág. U snookerových tág nikoliv.


Vyvažování tága

Tágo kostice

Tága dovažuji olůvkem, které je zezadu nalepené dvousložkovým epoxidem. Výhoda spočívá v tom, že kdykoli se toto závaží dá odvrtat a tím změnit váhu. Zahraniční výrobci používají dovažovací šrouby. Je to řekněme elegantní způsob, ovšem mně se pranic nezamlouvá. Jelikož je tento šroub zezadu našroubován ve dřevěné šroubovici, občas se stává, že se vyklepe a tágo potom cinká. Není to ovšem pravidlem. Každé tágo má již od výrobce svou váhu. Závaží je uvnitř nalepeno.

Těžiště

Tágo vršek

Dalším faktorem, pro opravdové hráče, je těžiště. Dociluje se jak skladbou dřeva, tak hlevně závažím. Pro technické disciplíny byvá těžiště více v předu. O poznání je tágo více živější, pak při americe tohle hráči využijí, a v neposlední řadě toto oceníte při sbodcích a piqetech. Při sbodci, se Vám tak špička sama přitlačí k ruce a Vy už nemusíte tohle kontrolovat, tudíž se zaměřujete na samotný strk (massé, obecně sbodec ). Obecně platí, že čím méně věcí musíte při strku kontrolovat, tak uděláte méně chyb. Takhle se hráč zaměřuje na samotnou hru, což je nejůčelnější.